Komentáře
16/08/2022 Petr Broulík

Opavané díky unikátní výstavě objevují rodačku Joy Adamsonovou

​Prázdniny s lvicí Elsou a autorkou tohoto nádherného příběhu Joy Adamsonovou je možno už druhým měsícem trávit v opavském Obecním domě.

Opavská kulturní organizace zde připravila ve spolupráci se spisovatelkou Zuzanou Beranovou výstavu o životě slavné opavské rodačky nazvanou Kořeny Joy Adamsonové.

Výstavu nedávno doplnily i venkovní panely, které nechali pořadatelé umístit na místa v Opavě, která připomínají dětství a rodinu světoznámé spisovatelky, které v Opavě a jejím okolí trávila. Panely jsou tak u kostela, ve kterém byla Joy pokřtěna, v ulici pojmenované po Joy Adamsonové, u jejího rodného domu či školy, do které v dětství chodila, či dokonce na hřbitově, kde jsou pochovaní její předkové.

Opavskou výstavu o Joy Adamsonové navštívili i představitelé nadace Elsa Conservation Trust, kterou založila sama Joy na konci šedesátých let. Tato nadace půjčila na výstavu soubor originálních botanických kreseb a maleb Joy Adamsonové.

Slavná autorka příběhu lvice Elsy totiž proslula také jako malířka africké přírody a rovněž domorodých kmenů, které jsou dnes ceněné pro svou unikátnost.

„Líbí se mi výstava, venkovní panely týkající se míst dětství Joy jsou nabité informacemi a přitom jsou velmi přehledné. Moc se nám také líbí Opava jako zachovalé historické město,“ řekl Greame Dougan z Elsa Conservation Trust, který byl v rodišti Joy Adamsonové poprvé.

Příběh Joy je dnes naléhavější než kdy jindy

Greame Dougan v Opavě řekl, že příběh lvice Elsy a Joy Adamsonové je v dnešní době možná i aktuálnější a potřebnější než v době, kdy vznikl. „Joy je známá nejen jako spisovatelka a umělkyně, ale i jako ochránkyně přírody, což má v době, kdy se bojuje proti změnám klimatu, velký význam. Dnes ochranářské aktivity a pomoc přírodě v mnoha místech světa, kterým finančně pomohla, žijí svým životem. Joy svým příběhem Elsy vychovala nové generace ochranářů a ti lidé v jejím díle pokračují,“ řekl pro Magazín PATRIOT Greame Dougan.

On sám vyrostl na příběhu lvice Elsy, když si přečetl v osmi letech, tedy v roce 1960, knihu a o něco později viděl i slavný film. To vše ho inspirovalo k ochraně přírody. V současnosti vyučuje děti ochraně přírody na základních školách. Je dlouholetým správcem Elsa Conservation Trust, a mimo jiné ředitelem správní rady, která spravuje majetek a zaměstnance Trustu ve východní Africe.

Ohlas Opavanů je skvělý, říká spisovatelka

Spisovatelka a popularizátorka života a díla Joy Adamsonové Zuzana Beranová, která vyslance Elsa Conservation Trust po Opavě provázela, řekla, že ji velmi těší ohlas výstavy Kořeny Joy Adamsonové.

„Výstava si našla své fanoušky a lidi ji znají. V návštěvnické knize jsou stovky dojemných a hezkých zápisů. Moc mě také potěšilo, že na výstavě děti z příměstského tábora vystavily i vítězný komiks ze soutěže, který na základě výstavy vedení tábora uspořádalo. A ten je perfektní,“ říká Zuzana Beranová, která sama letos vydala na téma osudů Joy Adamsonové zpracovaný komiks.

Zkouší nabídnout producentům scénář filmu o Joy

Jen je jí líto, že jméno opavské rodačky nemá ještě v rodném kraji a v České republice váhu a publicitu, jakou by mělo mít. „Tak si říkám, že nepolevím, a pokusím se její neuvěřitelný příběh dostat mezi současnou veřejnost ještě dalšími způsoby. Nyní například pracuji na verzích scénáře filmu, který nabízím zahraničním producentům,“ říká Zuzana Beranová, která několik let pracovala i jako česká konzulka v Keni a několika dalších afrických státech. A připomíná, že Joy Adamsonová například ani nemá čestné občanství Opavy.

Výstava autorky Zuzany Beranové, která připomíná významnou opavskou rodačku Friederike Victorii Gessner, známou jako Joy Adamsonová, potrvá do 30. října a autorka nevylučuje její prodloužení. Expozice v Obecním domě předatavuje zejména rodinu Gessnerů a Weisshuhnů, do které se Joy narodila, a její působení v Opavě, rodinné vztahy či podnikání.

Sdílejte článek