Gastronomie
22/01/2024 Petr Sobol

Pekařka týdne? Přemýšlela jsem o tom, řekla Klára po dalším díle Peče celá země

České televize o víkendu vysílala druhý díl soutěže Peče celá země. Mezi nejlepšími je i čtyřiadvacetiletá Klára z Petrovic u Karviné, jejíž cestu soutěží Magazín PATRIOT pečlivě sleduje.

Prvním úkolem třetího dílu pořadu Peče celá země bylo upéct dva záviny. Jeden sladký a druhý slaný, do kterého Klára použila i kozí sýr. Její sladký závin pak obsahoval hrušky nebo kakao. „Záviny doma moc nepeču, i s těmi soutěžními jsem upekla všehovšudy asi čtyři,“ prozradila soutěžící pro patriotmagazin.cz. „Je to něco, na co si radši zajdu k babičce, já se doma pustím radši do dortu. Celkově radši peču sladké, ale slaným se ráda nechám pohostit u někoho jiného. Určitě nepohrdnu, jen se mi tím neuspokojí moje cukrářské srdce,“ dodala.

Porotci Kláru pochválili, její záviny byly excelentní a krásné. „Všechny chvály, a obzvlášť ty od poroty, vždycky pohladí po duši a udělají mi radost. Je to takové malé skromné ujištění, že jsem se v soutěži neocitla úplně omylem a že moje výtvory chutnají i ostatním,“ potěšilo jí.

Technická výzva opět přinesla zajímavý úkol. Tentokrát bylo třeba upéct za hodinu a půl 14 pražských koulí a vytvořit z nich pyramidu. „Přiznám se, že jsem v takových klasických českých dezertech trochu neználek. Jak minule s kokoskami, tak teď s pražskými koulemi jsem se setkala poprvé. Tohle setkání bylo ale daleko milejší než s kokoskami a s pražskými koulemi budu určitě větší kamarádka,“ usmála se Klára, jejíž výtvor porotci označili za nejlepší ze všech. „No co vám budu povídat, spalo se mi tu noc moc dobře a noční můry o vypadnutí se mi nezdály,“ dodala s úsměvem na tváří.

Do druhého dne, během něhož vždy jeden ze soutěžících vypadne, tak Klára mohla jít klidnější. „Člověku se peče hned lépe, když ví, že první den se mu dařilo, a když neudělá fatální chybu v další výzvě, tak by se mohl dostat do dalšího kola. Takže kreativní výzva se mi pekla skoro sama,“ prozradila.

V kreativní výzvě bylo třeba upéct perníkový dort s krajkou. „Doma jsem si perníkový krajkový dort zkoušela jen jednou, maximálně dvakrát. Bohužel v tom množství receptů, co jsme si museli natrénovat, to ani vícekrát nešlo. Dorty ale peču ráda, takže to není disciplína, které bych se úplně obávala,“ svěřila se soutěžící z Petrovic u Karviné.

Porotcům dort chutnal, stejně jako u většiny ostatních jim na něm ale chyběla krajka. „Mě osobně by asi nebavilo upéct retro krajkový dort, který se mi nelíbí, a tak jsem krajku pojala tak, jak se líbila mě. Asi bych teď akorát ornamenty více pospojovala, aby to podle porotců krajka byla a splnila jsem zadání. To je ale jen co by kdyby a vrátit to nemůžu,“ prohlásila.

Možná právě proto, že ornamenty tolik nespojila, se Klára nestala pekařkou týdne. „Když jsme čekali na vyhlášení výsledků, tak mi taková myšlenka skromně proletěla hlavou. Když se na to ale koukám zpětně, tak jsem nesplnila při kreativní výzvě zadání, a to je kámen úrazu. Terce to moc přeju,“ dodala.

Klára má za sebou třetí díl, který byl v jejím podání nejspíš nejpovedenější. Po zásluze tak postupuje dál. „Ve všech třech výzvách jsem s výsledky byla sama za sebe spokojená, a to je to nejdůležitější,“ uzavřela.

Sdílejte článek