Komentáře
04/01/2020 Petr Broulík

Začala lyžařská sezona, na Bílou vyrazily davy lidí

Spousta obyvatel Ostravy, Frýdku-Místku a dalších měst a obcí využila dnes začínajícího či prodlouženého víkendu, který navazoval na svátky, a vyrazila na jedno z nejznámějších beskydských lyžařských středisek, na Bílou.

Lyžaři, snowboardisté nebo sáňkaři mohli a mohou v dalších dnech využít sjezdovek v tomto středisku a oblačná obloha nad beskydskými svahy navíc slibuje, že v příštích dnech přibude na Bílé kromě technického sněhu i pár dalších centimetrů toho tolik očekávaného přírodního.

Lyžaři byli spokojení, přijelo jich opravdu hodně a tak nebylo divu, že některým z nich vadilo, že na lanovku a vleky do svazu čekali ve frontách.

„Jsem tu letos už potřetí, ale dnes je tu moc lidí. Tak se dnes moc jezdit nedá. Je to prostě čekačka. Minulý rok to bylo s návštěvností v těchto dnech slabší, avšak jezdit se tím pádem dalo více,“ říká snowboardista David z Havířova, který většinou jezdí právě hlavně na Bílou a toto středisko má i přes někdy velký počet lidí rád.

Letos vůbec poprvé si v sobotu vystáli pár front na lanovku také Radek Hanzelka a Petr Hrček z Kopřivnice.

„Lidí je tu opravdu strašně hodně, asi bychom nechali přistavět jednu sedačku, ať je to rychlejší,“ vzkazují se smíchem šéfům skiareálu.

„Bílou máme z těch větších středisek nejblíže, tak sem často rádi jezdíme. Teď o víkendu jsme tu až do neděle, máme tady doškolovací kurs. Jako instruktoři a trenéři,“ říkají.

Poprvé si byl v sobotu na Bílé vyzkoušet svahy i Karel Kořínek z Ostravy. „Před Vánocemi nebyl pořádně sníh a počasí nebylo na lyžování ideální, takže jsme vyrazili až teď. Na to, že zatím není sníh vlastně v okolí nikde, tak to tady vypadá dost dobře. Když se přijede ráno, tak to s tím náporem lidí není až tak tragické, takže jsme za hodinu udělali čtyři pět jízd. Je fakt, že pak se lidí trochu nasbíralo, ale zase bude čas na oběd a na svačinu, takže jich něco na svazích ubude. Takže na takové lehké rozjíždění a začátek lyžařské sezony to stačí. Prostě zimní víkend na horách,“ říká muž, který jezdí na Bílou z chaty, kterou v Beskydech s rodinou má.

S docela velkým pobavením se chystali na svah i tři mladí sportovní lyžaři. „Hahááá. Tak se vyjádři k Bílé,“ dobírali si devatenáctiletého Jana Rechtenberka, který závodně lyžuje. Už celých dvanáct let.

„To je dlouho. Moc dlouho,“ zoufá si naoko se smíchem mladík, který je v započaté zimní sezóně letos v lyžařském areálu na Bílé už počtvrté.

„Nebo popáté? Tak nějak. Přípravu jsme měli loni ale hlavně ve Švédsku a tam je na rozdíl od Bílé výhodou, že tam nejsou skoro žádní lidi. A podmínky k tréninku a lyžování tam jsou po mnohem delší dobu. Tady na Bílé je to však taky fajn, jen tu je bohužel trošku teplo a zatím málo sněhu. Ale doufám, že se to zlepší,“ říká s dobrou náladou a optimisticky Jan Rechtenberk z Frýdku-Místku.

Mezi věkově trošku pokročilejší lyžaře patřil na severní sjezdovce v areálu i trošku usedle vypadající muž se znakem Baníku Ostrava na čepici. Kamarádi a známí mu přezdívají Ajda a na Bílou přijel z Prajzské.

„Naposledy jsem tu byl před třemi lety. Jednou. Ale jsem tady na tři dny v Rožnově, tak jsem si sem přijel zkusit zalyžovat. Je to však už nahoře trochu rozbité, a pro mne už je to proto trochu, jak se říká, o hubu. Nahoře cvičí lyžování navíc dvě školy a dvakrát mi tam děcko sjelo přímo pod lyže. Také je tam už hodně mokrý a rozbředlý sníh,“ říká muž, který už měl ale před desátou hodinou dopolední šestkrát sjetý svah.

„Za hodinu a půl. Ale už mě bolí nohy. Mám zaplaceno až do půl jedné, tak to ještě zkusím,“ směje se příznivec Baníku Ostrava, který jinak jezdí z Prajzské i na jiná střediska, například na Kopřivnou v Jeseníkách či na slovenskou Raču.

Sdílejte článek