Komentáře
07/03/2024 Petr Sobol

Networking Tomáše Buchwaldka. Podnikatelské předsevzetí do nového roku

Grafika: Magazín PATRIOT

Každoročně bývá prosinec/leden obdobím bilancování, plánování a předsevzetí. Už jsme si tak trochu navykli na to, že vše je rychlejší, turbulentnější a hektičtější. Nároky se zkrátka pořád zvyšují.

A tak jsem si dal jedno malé předsevzetí.

Čím je vše kolem mě náročnější, tím je důležitější, kým se obklopuji a s kým táhnu tu naši „podnikatelskou kocábku dále“. Abychom nezůstali jen u planých slov, posunuli jsme jedno firemní KPI (= firemní cíl) v rámci hlavních firemních priorit o hodně nahoru. A tím jsou naše mzdy.

Dali jsme si pro rok 2024 cíl: Mít mzdy všech lidí napříč firmami a pozicemi o 20 % nad úrovní trhu.

▶ Abychom všechny mohli zaplatit nadprůměrně, potřebujeme od nich nadprůměrné výsledky.

▶ Zároveň je dlouhodobě neudržitelné, aby nadprůměrné výsledky byly dosahovány dlouhodobými přesčasy v práci a pouhým zvýšením časového výkonu.

▶ Takže musíme zefektivnit procesy, lépe nadesignovat projekty a produkty.

▶ Nadprůměrné výsledky vyplodí pouze nadprůměrní lidé => sami se musíme dovzdělat.

▶ Musíme zvyšovat přidanou hodnotu pro zákazníky, kteří ji následně dokáží ocenit. Jinak by zvýšení mezd na úkor produktivity práce a přidané hodnoty bylo cestou do pekel.

Ve výsledku dojdeme k tomu stejnému, jako každý rok. Jaký obrat, zisk a marži potřebujeme vygenerovat. Tento pohled (směrem od mzdy zaměstnance k firemním cílům) mi přijde ale zajímavější. Minimálně se lépe komunikuje dovnitř firmy, takzvaně zespod ven. Zároveň nám finální obraz dává vše, co potřebujeme – produktivitu, inovace, kvalitní a dobře odměněné lidi.

Tak snad nám to vyjde. Držte nám pěsti a do nového roku držím pěsti i vám všem.

Náš kraj potřebuje firmy s inovacemi, dobře placenými lidmi, velkými zisky, maržemi a vysokou přidanou hodnotou. Ideálně s majiteli přímo z Moravskoslezského kraje.

Ať je pro nás všechny rok 2024 rokem rozvoje, bohatství, dobrých vztahů a pevného zdraví. K tomu si navzájem pomáhejme.

Autor je zakladatelem Patriotů MSK

Sdílejte článek